انرژی هسته ای حق مسلم ایتالیایی هاست

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در اجلاس هشت کشور صنعتی جهان در ژاپن از احتمال هسته ای شدن ایتالیا خبر داد

کلادیو اسکاجولا در نشست هشت کشور صنعتی جهان  در ژاپن در برابر همتایان خود اعلام کرد مواضع ایتالیا در مورد استفاده از انرژی هسته ای عوض شده و دولت جدید تصمیم گرفته است در این مورد در آینده نزدیک به سرمایه گذاری بپردازد.

اگرچه قیمتهای سر سام آور رو به افزایش نفت و سوخت های مشتق از آن توجیه اقتصادی این تصمیم دولت ایتالیا را روشن می سازد،اما این تصمیمی است که ظاهرا حمایت اکثر ایتالیایی را هم در پی دارد.در همین رابطه در نظر سنجی موسسه اکما(ٍEkma) که در 22 می امسال منتشر شد از میان 800 ایتالیایی مورد پرسش قرار گرفته در این نظر سنجی 54.4  در صد با استفاده کشورشان از انرژی هسته ای موافق بودند. بر اساس این سنجی تنها 38.5 در صد ایتالیایی ها با استفاده از انرژی هسته ای مخالفت کرده اند.

اسکاجولا پیشتر نیز در اظهار نظری تقریبا هم زمان با انتشار این نظر سنجی، انژری هسته ای را ارزانترین و سالم ترین جایگزین روشهای تولید انرژی از سوختهای آلاینده فسیلی دانسته بود.

 گفتنی است پس از انفجار نیروگاه چرنوبیل  میلادی در شوروی سابق  در سال 1986که اثرات بسیار زیانباری بر اکوسیستم اروپا به ویژه اروپای شرقی داشت و موجب هراس شدیدی در افکار عمومی اروپایی ها شد،در سال 1987  ایتالیایی ها در رفراندومی رأی به تعلیق فعالیتهای هسته ای کشورشان دادند.

/ 0 نظر / 36 بازدید